11 Mayıs 2010 Salı

VALLEY PARADE FACİASI

11 Mayıs 1985 sabahında Bradford City taraftarları bambaşka bir heyecanla uyanmışlardı. Saatler o gün 16.45’i gösterdiğinde, Valley Parade Stadyumu’nda, Lincoln City maçının ardından, 3. Lig şampiyonluğunu kutlayacaklardı. Sezon boyunca 6600 taraftar ortalamasına sahip Valley Parade, şampiyonluk coşkusuyla dolu yaklaşık 11000 taraftara ev sahipliği yapıyordu. Taraftarlar arasında Bradford City’nin kardeş şehirleri olan Belçika’nın Verviers ile Almanya’nın Mönchengladbach ve Hamm şehirlerinden de gelen seyirciler vardı.

                       Sadece 4 dakikada alevler tüm stadı sarıyor.

Ancak ilk yarının bitimine yaklaşık 5 dakika kala, bazı taraftarlar parlak bir ışık gördüler. Yangının ilk işaretiydi bu. Sonradan bazı görgü tanıklarının da ifadelerine dayanılarak yangının, bir taraftarın birikmiş kâğıtların üzerine düşürdüğü kibrit yüzünden başladığına inanılıyor. Olayı fark eden taraftarlardan biri hemen yangın söndürücü arıyor ama bulamıyor. Bunun üzerine itfaiye aranıyor. Kayıtlarda 15.43’te arandığı görülen itfaiye ekipleri, 4 dakika sonra olay yerine geliyorlar, ancak kısa sürede kontrolden çıkan yangın, gün sonunda 56 taraftarın ölümüne sebep olurken, 265’ten fazla taraftar da yaralanıyor.

                                     Valley Parade'in yeni hali.

Valley Parade Yangını, İngiliz Futbol tarihindeki en büyük yangın felaketi olarak kabul ediliyor. Ayrıca bu olaydan tam 18 gün sonra da, tarihteki bir başka büyük felaket olan Brüksel’deki Heysel faciası meydana geliyor.

           Bugün 25. yıldönümü olan faciada ölenlerin anısına yapılan anıt.

Tarihinde 1911 yılındaki FA Cup şampiyonluğu bulunan Bradford City, bugün Peter Taylor menajerliğinde İngiltere 2. Ligi’nde (4. Lige denk geliyor) mücadele ediyor.

Hiç yorum yok: